Žiaci vedia, že každý z nás môže hovoriť iným jazykom – jeden po slovensky, ďalší romane, maďarsky, česky, rusky, anglicky či gadžovsky. Viem, že hlavne ten posledný spomenutý je len v hlávkach a predstavách mojich druhákov, ale keď sa nad tým zamyslím, celkom im rozumiem. No okrem rôznorodosti jazykov vedia aj to, že je to v poriadku, keď každý z nás hovorí inak. Neznamená to, že niekto je lepší človek, nehovorí to nič o jeho povahe, o charaktere, dokonca z počutého nedokážeme posúdiť, či je ten človek vysoký alebo nízky.
Pripomenuli sme si minuloročný EDL, a v podstate sme naň nadviazali. Keďže máme jeseň, zamerali sme sa na jej farby/listy – najprv si ich žiaci nakreslili, potom vyfarbili a potom pomenovali jednotlivé farby po slovensky, po anglicky a ako posledný si zvolili jazyk maďarský. Dvaja ockovia z našej triedy vyrastali odmalička v maďarsky hovoriacom prostredí a aj ich deti tento jazyk celkom slušne ovládajú. Takže sme sa aj zabavili, veľa nasmiali (hlavne keď som sa pokúšala pomocou prekladača vyslovovať názvy farieb) a niečo nové naučili. Okrem iného aj to, že zo mňa teda polyglot nebude. Ani len bilingválna nie som, za to tí moji už teraz áno. A je to super.
M. Podolinská
01. 06. 2026 - Obecné oslavy Medzinárodného dňa detí majú svoju mnohoročnú tradíciu a od začiatku sme jeho súčasťou aj my. K plánova... >> čítaj viac
27. 05. 2026 - Aktivita s názvom „Kvety“ bola plná radosti, tvorivosti a dobrej nálady. Žiaci boli rozd... >> čítaj viac
27. 05. 2026 - Žiaci v priebehu besedy mali možnosť aktívne pracovať pod vedením pani Z. Kekeňákovéj. Tá priblížila žiakom dôležitos... >> čítaj viac
>> všetky aktuality![]() |
![]() |
zsmdl.sk